Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- CR2, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 77-FLW-C5LWE-FQ500C
MPN: FQ500C
UPC: 815879019974
Product Info for AIM Sports Inc Compact 500 Lumen Weapon Light
Being a seller for AIM Sports Inc, we're also currently promoting AIM Sports Inc Compact 500 Lumen Weapon Light at affordable prices. We primarily have top quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be sure that we offer the right gear. If you want to look for a larger assortment, you can consider our main Police Weapon Lights page. Should you have any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. So begin shopping now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for AIM Sports Inc Compact 500 Lumen Weapon Light:
| Manufacturer: | AIM Sports Inc |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 0.59 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 0.3 oz |
| Finish: | Black Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | Yes |
Features of AIM Sports Inc Compact 500 Lumen Weapon Light
- Push Button Ambidextrous on/off Switch.
- Creed LED Bulb.
- Sliding Quick Release Mount desinged to fit Picatinny Rails.
- Includes 3 Color Filters
Package Contents:
- AIM Sports Inc Compact 500 Lumen Weapon Light
- Color Lens Filters
- Battery