Tap Tap to Zoom
Code: AF-BN-52222
MPN: 52222
UPC: 092608522220
Product Info for ASP P16 Collapsible Baton w/ Snap Loc Clip
Being a dealer for ASP, we're currently offering ASP P16 Collapsible Baton w/ Snap Loc Clip at discounted prices. We mainly have top quality Police Batons here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we stock the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can search our primary Police Batons page. If you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin looking now and look for the right Police Batons for you.![]()
Specifications for ASP P16 P-Series Law Enforcement Baton:
| Retracted Length: | 6.38" / 16.21 cm |
| Expanded Length: | 15.75" / 40.00 cm |
| Diameter: | .862" / 2.189 cm |
| Weight: | 6.4 ounces / 181.4 grams |
| Locking System: | Friction Loc |
| Steel Tubing 4140: | 49-57 RC; 240,000 PSI tensile; 225,000 PSI yield |
| Aluminum Tubing 7075 T6: | 87 RB; 83,000 PSI tensile; 73,000 PSI yield |
| Striking Surface: | 4140 steel, Black Chrome plated |
| Middle Tube: | 7075 T6 aluminum, Black Chrome plated |
| Locking System: | Friction Loc taper |
| Tip: | Carbon steel, Black Chrome plated |
| Retention Clip: | Spring steel, Taper design; Zinc Dichromate design, Aluminum base |
Features of ASP P16 Baton - Concealed Expandable Collapsing Baton:
- Collapses down to 6.5" in length
- Grip features Crosstec knurling, Fine line knurling, and Spiral micro grooves. Provides a secure grip without causing abrasion
- Machined clip rings, One inch on center; Hardcoat anodized
- Cap is Black Chrome 6061 T6 aluminum, O-ring sealed
- Snap Loc Clip is .040 thick, with heat treated spring steel and Black Chrome plated
- Carry your P12 Baton in your pocket, on a dress belt or inside your waistband
- Snap Loc clips are removable.
Package Contents:
- ASP P16 Compact Baton