Tap Tap to Zoom
- Mens Waist Size:
- 41 - 51 in
- Size:
- Large
- Belt Width:
- 1.75 in
- Color:
- Desert Sand Brown
Code: BW-RRB-DCDBBE-41CQ02DB
MPN: 41CQ02DB
UPC: 648018027871
Product Info for BlackHawk CQB Belts
Being a dealer for BlackHawk, we are currently selling BlackHawk CQB Belts at affordable prices. We only offer top quality here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be positive that we offer the right gear. If you wish to look for a wider collection, you can look at our main page. In case you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right for yourself.![]()
Specifications for BlackHawk CQB Belts:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Mens Waist Size: | 41 - 51 in |
| Size: | Large |
| Belt Width: | 1.75 in |
| Belt Style: | Rigger Belt |
| Color: | Desert Sand Brown |
| Fastener/Closure Type: | Hook/Loop, Buckle |
| Finish: | Web |
| Additional Features: | Nylon webbing only tensile strength 7000 lb |
| Activity/Occasion: | Tactical |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of BlackHawk CQB Belts
- Nylon webbing only tensile strength: 7,000-lb. (solid colors) or 5,000-lb. (MultiCam
- Hook & loop secures running end
- Parachute-grade buckles and adapters meet PIA-H-7195 standards
Package Contents:
- BlackHawk CQB Belts