Tap Tap to Zoom
Product Info for BlackHawk CQB Rigger's Belt
Being a seller for BlackHawk, we're at the moment selling BlackHawk CQB Rigger's Belt at discounted prices. We primarily offer top quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure we offer the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can look at our main page. When you've got any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore begin looking now and look for the right your needs.![]()
Specifications for BlackHawk CQB Rigger's Belt:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Belt Width: | 1.75 in |
| Width: | 1.75 in |
| Belt Style: | Rigger Belt |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Tactical |
| Gender: | Unisex |
| Fastener/Closure Type: | Hook/Loop, Buckle |
| Finish: | Web |
| Additional Features: | Nylon webbing only tensile strength 7000 lb |
| Activity/Occasion: | Tactical |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Adjustability: | Adjustable |
| Accessory Attachment System: | Loop |
| Condition: | New |
Features of BlackHawk CQB Rigger's Belt
- Nylon webbing only tensile strength: 7,000-lb. (solid colors) or 5,000-lb. (MultiCam
- Hook & loop secures running end
- Parachute-grade buckles and adapters meet PIA-H-7195 standards
Package Contents:
- BlackHawk CQB Rigger's Belt