Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: BR-RFB-300299-300299
MPN: 300299
UPC: 000381302991
Product Info for Burris Signature LRF 10x42mm Rangefinder Binocular
Being a seller for Burris, we are currently selling Burris Signature LRF 10x42mm Rangefinder Binocular at discounted prices. We mainly have top quality here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be sure we stock the right gear. If you wish to look for a wider assortment, you can look at our primary page. In case you have any questions, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right for yourself.![]()
Specifications for Burris Signature LRF 10x42mm Rangefinder Binocular:
| Manufacturer: | Burris |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 2600 yds |
| Rangefinder Application: | Surveying |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Weight: | 36 oz |
| Length: | 6 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3.5 - 3.5 dpt |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 334 ft at 1000 yds |
| Operating Temperature: | 5 - 131 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 6 x 5.5 x 2.7 in |
Features of Burris Signature LRF 10x42mm Rangefinder Binocular:
- Eye safe laser measures targets out to 2,600 yards or 2,377 meters;
- Three ranging modes for greater versatility: Auto, Sport and Hunt;
- Distances can be displayed as line-of-sight or horizontal with angles of degree;
- Tripod Adaptable;
- Outer surfaces are rubber armored for protection and a sure grip;
- Adjustable eyepiece ensures a clear view;
Package Contents:
- Burris Signature LRF 10x42mm Rangefinder Binocular