Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
Code: BR-RF-BUR29-300351
MPN: 300351
UPC: 000381303516
Product Info for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder
As a seller for Burris, we're also at the moment selling Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder at discount prices. We only carry high quality Rangefinders here so whether you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you would like choose a larger assortment, you can look at our primary Rangefinders page. If you've got any questions, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. And so begin shopping now and find the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 31.5 ft at 1000 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Color: | Gray/Green |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Operating Temperature: | 14 - 131 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Rangefinder Application: | Surveying |
| Dimensions: | 4.75 x 3.25 x 1.5 in |
| Reticle: | C4 Wind MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
Features of Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
- Eye safe laser measures targets out to 2,400 yards or 2,194 meters
- Three ranging modes for maximum precision: Auto, Sport and Hunt
- Distances can be displayed as line-of-sight or horizontal with angles of degree
- The Signature LRF 2000 is nitrogen-filled for waterproof, fog proof performance
- Outer surfaces are rubber armored for protection and a sure grip
- Adjustable eyepiece ensures a clear view
Package Contents:
- Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder