Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
Code: BU-RFB-LBC1000-LBC1000
MPN: LBC1000
UPC: 029757010490
Product Info for Bushnell Bone Collector 1000 LRF 6x25mm Binoculars
As a seller for Bushnell, we're also currently offering Bushnell Bone Collector 1000 LRF 6x25mm Binoculars at low prices. We mainly offer high quality here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be certain we carry the right gear. If you want to look for a larger selection, you can consider our primary page. Should you have any questions, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. And so start browsing now and look for the right for yourself.![]()
Specifications for Bushnell Bone Collector 1000 LRF 6x25mm Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Color: | Gray |
| Maximum Range: | 1000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 6.35 oz |
| Width: | 1.57 in |
| Length: | 4.41 in |
| Dimensions: | 5.12 L x 2.35 W x 5.50 H in |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
Features of Bushnell Bone Collector 1000 LRF 6x25mm Laser Rangefinder
- 1-YARD ACCURACY OUT TO 1000 Yards. A rangefinder is useless if it isn't accurate and they guarantee 1 yard accuracy out to 1000 yards. So take your next shot confidently knowing you have the right data every time.
- ANGLE RANGE COMPENSATION. ARC Technology with 1-degree angle accuracy. ARC (Angle Range Compensation) simultaneously gives you true horizontal distance as well as line of site distance making your up and downhill shots just as accurate as those on level ground.
- SEE YOUR TARGET CLEARLY. A 50% larger objective lens, an all-glass optical system and fully multi-coated lenses combine to give you imaging up to 2x brighter than the competition. This adds critical time at dusk & dawn where youll still be able to see when others cant.
- ULTRA FAST SCAN MODE. Ultra-Fast Scanning When holding down the range button, the Broadhead automatically goes into scan mode where it updates range 4 times per second. This gives you more information and faster to get you on target quicker.
- BUILT WITH BONE COLLECTOR. They have collaborated with Bone Collector on what was really needed for hunters to get the most out of their products and be successful in the field.
Package Contents:
- Bushnell Bone Collector 1000 LRF 6x25mm Binoculars