Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: BU-RFB-WB-MARINEWCR-137500
MPN: 137500
UPC: 029757137500
Product Info for Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars w/Compass & Rangefinder
As a dealer for Bushnell, we are currently promoting Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars w/Compass & Rangefinder at discounted prices. We mainly carry top quality here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the military, you can be positive we offer the right gear. If you want to choose a wider selection, you can consider our main page. When you've got any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. And so start browsing now and find the right your needs.![]()
Specifications for Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars w/Compass & Rangefinder:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Black |
| Rangefinder Application: | Marine |
| Weight: | 37.12 oz |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Linear: | 350 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Close Focus: | 35 ft |
| Prism Material: | BAK4 |
| Prism System: | Porro |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Finish: | Black |
| Size Class: | Standard |
| Fogproof: | Yes |
Features of Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars w/Compass & Rangefinder:
- BaK-4 Porro Prisms for bright, clear, crisp viewing;
- Multi-coated optics for superior light transmission and brightness;
- Rugged, 100% waterproof construction;
- O-ring sealed and nitrogen-purged to keep out moisture;
- Highly resistant to saltwater corrosion;
- Non-slip, non-skid rubber armor cushions bumps and shock, prevents sliding, and provides a firm grip when wet;
- Compass calibrated for the northern hemisphere. Not for use in the southern hemisphere.
Package Contents:
- Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars w/Compass & Rangefinder