Tap Tap to Zoom
Product Info for Casio Tactical G Rescue Tough Solar Watch / Tide
As a seller for Casio Tactical, we're currently selling Casio Tactical G Rescue Tough Solar Watch / Tide at the best prices. We primarily carry high quality Watches & Accessories here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you want to look for a larger collection, you can consider our primary Watches & Accessories page. When you've got any questions, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So start shopping now and find the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Casio Tactical G Rescue Tough Solar Watch / Tide:
| Atomic Timekeeping Signal: | US WWVB, UK MSF, Germany DCF77, Japan JJY40/JJY60, China BPC |
| Frequency: | US 60kHz, UK 60kHz, Germany 77.5kHz, Japan 40/60kHz, China BPC 68.5kHz |
| Stopwatch measuring capacity: | 99 |
| Stopwatch measuring modes: | Elapsed time, lap time, split time |
| Countdown timer measuring unit: | 1 second |
| Countdown input range: | 1 minute to 24 hour (1-minute increments and 1-hour increments) |
| Accuracy: | ± 15 seconds per month |
| Approx. battery life: | 9 months on full charge (without further exposure to light) |
| Storage Battery: | Solar Rechargeable Battery |
| Module: | 3200 |
| Size of case: | GW7900B 52.4 x 50.0 x 17.7mm |
| Total weight: | GW7900B 71g |
Features of Casio Tactical G Rescue Tough Solar Watch / Tide:
- Multi-Band Atomic Timekeeping (US, UK, Germany, Japan, China)
- Receives time calibration radio signals which keep the displayed time accurate
- Auto receive function (up to 6 times per day/up to 5 times per day for China)
- Manual receive function
- Tough Solar Power
- Shock Resistant
- 200M Water Resistant
- Full Auto EL Backlight with Afterglow
- Moon Data (moon age of the specific data, moon phase graph)
- Tide Graph (tide level for specific date and time)
- World Time
- 31 times zones (48 cities + UTC), city code display, daylight saving on/off)
- 4 Daily Alarms and 1 Snooze Alarm
- Hourly time signal
- 1/100 second stopwatch
- Countdown timer
- Full Auto Calendar (pre-programmed until the year 2099)
- 12/24 Hour Formats
- Battery Power Indicator
- Power Saving Function
- Button operation tone on/off
Package Contents:
- Casio Tactical G Rescue Tough Solar Watch / Tide