Tap Tap to Zoom
- Dial Color:
- Black
- Band/Strap Color:
- Black/Orange
- Case Color:
- Black/Orange
- Case Material:
- Carbon
- Case Diameter:
- 54 mm
- Band/Strap Material:
- Resin
- Wrist Band Type:
- Strap
- Condition:
- New
Code: 2QX-WT-VLC223-GGB100-1A9
MPN: GGB100-1A9
UPC: 889232235431
Product Info for Casio Tactical G-Shock Mudmaster Ani-Digi Watches
As a dealer for Casio Tactical, we're also at the moment offering Casio Tactical G-Shock Mudmaster Ani-Digi Watches at the best prices. We only carry good quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be assured we stock the right gear. If you would like find a larger selection, you can search our main Watches & Accessories page. In case you have any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore begin looking now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Casio Tactical G-Shock Mudmaster Ani-Digi Watches:
| Manufacturer: | Casio Tactical |
| Application: | Military |
| Gender: | Unisex |
| Dial Color: | Black |
| Band/Strap Color: | Black/Orange |
| Case Color: | Black/Orange |
| Case Material: | Carbon |
| Case Diameter: | 54 mm |
| Band/Strap Material: | Resin |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Movement: | Quartz |
| Illumination Type: | LED |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 200 m |
| Weight: | 92 g |
| Condition: | New |
Features of Casio Tactical G-Shock Mudmaster Ani-Digi Watches
- Shock Resistant
- Mud Resistant
- Water Resistant to 200 Meters
- Carbon Core Guard Structure
- Digital Compass
- Altimeter
- Barometer
- Thermometer
- Step Counter
- Bluetooth Mobile Link
- Double LED Light
- Neo-Bright Luminous Hands
- World Time
- 5 Daily Alarms
- Hourly Time Signal
- Stopwatch
- 12/24 Hour Formats
Package Contents:
- Casio Tactical G-Shock Mudmaster Ani-Digi Watches