Tap Tap to Zoom
- Condition:
- New
- Weight:
- 15.1 oz
Code: 24-PLS-SJUSS-CS-95SLB
MPN: CS-95SLB
UPC: 705442005971
Product Info for Cold Steel Sjambok
As a dealer for Cold Steel, our company is at the moment promoting Cold Steel Sjambok at low prices. We only offer good quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be assured we offer the right gear. If you wish to look for a wider assortment, you can search our primary page. If you've got any questions, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. Therefore start shopping now and find the right for you.![]()
Specifications for Cold Steel Sjambok:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Condition: | New |
| Weight: | 15.1 oz |
| Handle Length: | 10.25 in |
| Blade Thickness: | 0.5 in |
| Blade Material: | Polymer |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Thickness: | 0.5 in |
| Overall Length: | 54 in |
| Length: | 54 in |
Features of Cold Steel Sjambok:
- Weight: 14.2 oz
- Handle: 10-1/4" long
- Tip measurement: 1/2 inch
- Overall: 54 inches
- Material: Kraton handle w/extruded black plastic lash
Package Contents:
- Cold Steel Sjambok