Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Black/Grey
- Battery Quantity:
- 1
Code: CT-RF-013001999-01-3001999
MPN: 01-3001999
UPC: 810048570805
Product Info for Crimson Trace HorizonLine 4000 7x22mm Handheld Laser Rangefinder
Being a seller for Crimson Trace, we're also at the moment offering Crimson Trace HorizonLine 4000 7x22mm Handheld Laser Rangefinder at affordable prices. We only have top quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you would like choose a larger selection, you can consider our primary Rangefinders page. In case you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin shopping now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Crimson Trace HorizonLine 4000 7x22mm Handheld Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 13.8 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 7.2 oz |
| Width: | 41 mm |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 103 mm |
| Color: | Black/Grey |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 10 m |
| Battery Life: | 4000 ranging cycles |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Rubber |
| Operating Temperature: | -10 - 50 Celsius |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Range Response Time: | 1 seconds |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
Package Contents:
- Crimson Trace Horizonline 4000 Handheld Laser Rangefinder
- Holster
- Wrist Lanyard
- Battery
- Instruction Manual
- Belt Clip