Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Bino harness and bivy case
Code: CT-BI-013002001-01-3002001
MPN: 01-3002001
UPC: 810048570836
Product Info for Crimson Trace HorizonLine Pro 10x42mm Laser Rangefinding Roof Prism Binocular
Being a dealer for Crimson Trace, we're currently offering Crimson Trace HorizonLine Pro 10x42mm Laser Rangefinding Roof Prism Binocular at discounted prices. We mainly offer top quality here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured we offer the right gear. If you would like choose a wider assortment, you can search our main page. In case you have any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. Therefore start shopping now and find the right for yourself.![]()
Specifications for Crimson Trace HorizonLine Pro 10x42mm Laser Rangefinding Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.2 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Close Focus: | 10 m |
| Weather Resistance: | Rain Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 28.5 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Rugged Polymer |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Bino harness and bivy case |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Crimson Trace Horizonline PRO Lase Rangefinding Binocular