Tap Tap to Zoom
Product Info for Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light
As a dealer for Crimson Trace, we're at the moment offering Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light at the best prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be positive we offer the right gear. If you wish to choose a wider collection, you can search our primary Police Weapon Lights page. If you've got any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Light Output: | 150 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR2 |
| Laser Output: | 5 mW |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Springfield Armory XD-S |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Beam Distance: | 50 ft |
| Length: | 3 in |
| Weight: | 4 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Application: | Hunting, Tactical |
Features of Crimson Trace Laserguard Pro Combo Red Laser/Light for Springfield Armory XD-S:
- Easy to use, integrated laser sight.
- Designed to fit the Springfield Armory XD-S
- Quick installation with no gunsmithing required.
- Patented Instinctive Activation system activates laser when handgun is held in the natural firing grip.
- Operates in 4 modes: Laser + Light, Laser Only, Light Only, and Laser + Light Strobe.
- Black polymer housing with rubber overmold activation pad.
- Fully adjustable for windage and elevation.
- Factory sighted at 50ft.
- Master On/Off Switch
- Free batteries for life.
- 3 year full warranty.
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser and Light
- XD-S