Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 400 lumens
- Battery Type:
- Rechargeable, Stand Alone Lithium
- Gun Make:
- AR Platform
- Beam Color:
- White
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 6.5 in
- Condition:
- New
Code: CT-VG-PWE47I-01-01720
MPN: 01-01720
UPC: 850013143894
Product Info for Crimson Trace RIG Rapid Illumination Grip
Being a dealer for Crimson Trace, we're also at the moment offering Crimson Trace RIG Rapid Illumination Grip at low prices. We primarily have top quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be positive we carry the right gear. If you want to choose a wider collection, you can look at our main Police Weapon Lights page. If you've got any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore start looking now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Crimson Trace RIG Rapid Illumination Grip:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 1 oz |
| Bezel Diameter: | 0.25 in |
| Gun Make: | AR Platform |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
| Application: | Tactical |
| Fabric/Material: | Polymer, Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Crimson Trace RIG Angled Fore Grip with Light
- M-LOK and Picatinny adapters
- USB rechargeable battery
- 400 lumen LED light
- Multi-hand position light activation
- Heavy-duty polymer and aluminum construction
- Pic rail adapter included
Package Contents:
- Crimson Trace RIG Rapid Illumination Grip