Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Decatur Genesis Handheld Directional Police Radar Gun w/ Antenna, Corded Cigarette Lighter Adapter has been discontinued by Decatur Electronics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Radar Guns yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Decatur Genesis Handheld Directional Police Radar Gun w/ Antenna, Corded Cigarette Lighter Adapter
Being a seller for Decatur Electronics, our company is currently offering Decatur Genesis Handheld Directional Police Radar Gun w/ Antenna, Corded Cigarette Lighter Adapter at low prices. We mainly carry high quality Police Radar Guns here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you want to choose a wider selection, you can search our main Police Radar Guns page. Should you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Police Radar Guns for you.![]()
Specifications for Decatur Genesis Hand Held Corded Radar Gun:
| Stationary Accuracy: | +/- 1 MPH |
| Target Speed Range: | 12-210 MPH |
| Speed Sampling Rate: | 100 Samples / Sec. |
| Operating Frequency: | K-Band, 24.150 GHz |
| Beam Width: | 12 Degrees Nominal |
| Power Output: | 10 Milliwatt Nominal |
| Supply Voltage: | 8.5 - 16.5 VDC |
| Operating Temperature: | -22°F to +158°F |
| DSP Computer: | 32-Bit Processing |
| Dimensions (WxHxL): | 3.25" x 7.6" x 7" |
| Weight: | 2 lbs |
Features of Decatur Genesis HD Direction Sensing Police Radar:
- Direction Sensing Technology in a Simple-To-Use Stationary Format
- Excellent K-Band Range and Performance
- Rugged Polycarbonate Housing
- Display Approaching or Receding Traffic
- Display Traffic in Both Directions
- Isolate Traffic in One Direction
- Track and Lock the FASTER Target
- Easy-To-Read LCD Display
- Target and Lock Speeds Displayed
- 32-Bit DSP for Fast Target Acquisition
- Rugged Polycarbonate Housing
- Track-Through-Lock
- Communications Port Interfaces with Printers, Display Signs and Laptops
- Pure Audio Doppler (Not Synthesized)
- Software Upgradeable (Via Data Port)
- 2-years Full Warranty
- Meet or exceed All Requirements of the NHTSA, MTF, IACP
Package Contents:
- Decatur Genesis Handheld Directional Police Radar Gun w/ Antenna, Corded Cigarette Lighter Adapter