Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
- Diameter:
- 1 in
- Length:
- 125 mm
- Weight:
- 0.4 oz
- Package Type:
- Bag
- Additional Features:
- Small Tamiya Connector
- Battery Type:
- Lithium
Code: 253-BT-1111215C-2211148
MPN: 2211148
UPC: 723364111488
Product Info for Elite Force 11.1V Lipo 1200 15C Tri-Panel Battery
Being a dealer for Elite Force, we're currently promoting Elite Force 11.1V Lipo 1200 15C Tri-Panel Battery at discount prices. We mainly carry good quality Batteries here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be sure we stock the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can search our primary Batteries page. In case you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. So start shopping now and look for the right Batteries for you.![]()
Specifications for Elite Force 11.1V Lipo 1200 15C Tri-Panel Battery:
| Manufacturer: | Elite Force |
| Color: | Green |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diameter: | 1 in |
| Length: | 125 mm |
| Weight: | 0.4 oz |
| Package Type: | Bag |
| Additional Features: | Small Tamiya Connector |
| Battery Type: | Lithium |
Features of Elite Force 11.1V Lipo 1200 15C Tri-Panel Battery
- High performance Lithium Polymer cells
- 15C discharge rate
- No memory effect
- Low profile, fits most buffer tubes
- Dimensions: 6mm x 20mm x 125mm x3
- Plug type: Small Tamiya or Deans
- Charging plug type: BMS / XH 3-Pin Charging Connector
- Specifications: 11.1 V / 1250mAh
- Output: 15C
- Charger: Not Included. Lithium Polymer / Li-Poly Chargers Only (BMS / XH 3-Pin Charging Connector)
Package Contents:
- Elite Force 11.1V Lipo 1200 15C Tri-Panel Battery