Tap Tap to Zoom
Product Info for Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery
Being a seller for Elite Force, we're also currently promoting Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery at discounted prices. We primarily have top quality Batteries here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to find a wider collection, you can consider our primary Batteries page. If you've got any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. And so start shopping now and find the right Batteries for you.![]()
Specifications for Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery:
| Manufacturer: | Elite Force |
| Color: | Green |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diameter: | 1 in |
| Length: | 125 mm, 125mm |
| Weight: | 0.4 oz |
| Package Type: | Bag |
| Battery Type: | Lithium |
Features of Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery
- Power: 11.1v 900mAh
- Chemical Makeup: Lithium-Polymer (LiPO)
- Plug Type: Deans or Mini Tamiya
- Output: 15C Continuous
- High Performance LiPO Cells
- Single Stick Battery
- High Power Delivery
- No Memory Effect
- Long Lasting Reliability
- Comes w/ Align Balance Connector
Package Contents:
- Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery