Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: GA-ND-GN02GS-010-02921-00
MPN: 010-02921-00
UPC: 753759329723
Product Info for Garmin GPSMAP H1i Plus
As a dealer for Garmin, we're at the moment selling Garmin GPSMAP H1i Plus at discount prices. We only offer good quality Sports Equipment here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be positive we offer the right gear. If you wish to choose a wider selection, you can search our main Sports Equipment page. If you've got any questions, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. And so start shopping now and find the right Sports Equipment your needs.![]()
Specifications for Garmin GPSMAP H1i Plus:
| Manufacturer: | Garmin |
| Color: | Black |
| Display Type: | LCD |
| Display Resolution: | 282x470 pixels |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 145 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Height: | 7 in |
| Width: | 2.6 in |
| Length: | 1.3 in |
| GPS Model: | QZSS, BeiDou, IRNSS, GALILEO, GPS |
| Weight: | 10.2 oz |
| Display Size: | 3.5 in |
| Lens Material: | Chemically Strengthened Glass |
Features of Garmin GPSMAP H1i Plus
- TOUCHSCREEN DISPLAY: The bright, sunlight-readable 3.5-inch color touchscreen has chemically strengthened glass to resist scratches. It is glove-friendly, easy to see and easy to use. Tap, zoom and swipe on the maps to follow your route.
- PHYSICAL BUTTONS: The rugged hybrid design also features intuitive push buttons for more versatility when in weather and while wearing gloves. The quick-action button lets users customize functions to their specific needs.
- PHOTOS AND VOICE/TEXT MESSAGING: With an active inReach subscription1, send group text messages up to 1,600 characters. You can also exchange photos and voice messages when outside of cellular coverage
- SOS ALERTS: Trigger an interactive SOS message anytime to the 24/7-staffed Garmin Response international coordination center for help in an emergency. This requires an active inReach subscription.
- ADVANCED NAVIGATION: Navigate with preloaded TopoActive maps for the U.S., Mexico and Canada and easy-to-access global maps. See terrain contours, elevations, geographical points and more.
- SATELLITE IMAGERY: Download high-resolution photorealistic maps directly to your device via Wi-Fi technology. Find trails, pick stand locations and parking, create waypoints and more.
Package Contents:
- Garmin GPSMAP H1i Plus