Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: GA-DTG-DXFCG6T-010-04676-00
MPN: 010-04676-00
UPC: 753759369408
Product Info for Garmin DriveTrack 72
Being a dealer for Garmin, we're at the moment promoting Garmin DriveTrack 72 at low prices. We only carry top quality Sports Equipment here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure we offer the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can consider our main Sports Equipment page. If you've got any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. So start browsing now and find the right Sports Equipment your needs.![]()
Specifications for Garmin DriveTrack 72:
| Manufacturer: | Garmin |
| Color: | Black |
| Display Type: | Standard |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Height: | 4.17 in |
| Width: | 6.97 in |
| Weight: | 8.5 oz |
| Depth/Thickness: | 0.75 in |
Features of Garmin DriveTrack 72
- Bright, crisp, easy-to-read high-resolution 7 touchscreen display
- Tracks up to 20 dogs when paired with your compatible Garmin dog tracking device
- Download up-to-date satellite imagery via Wi-Fi technology to your device, and see terrain features from above
- Navigate on-and-off road with detailed mapping
- Pairs with the Garmin Drive smartphone app on your compatible smartphone to access current weather conditions, smart notifications and traffic status
Package Contents:
- Garmin DriveTrack 72
- Garmin DriveTrack 72 GPS navigator vehicle suction cup mount
- vehicle power cable CLA adapter and documentation.