Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: GA-ND-GMETHN-010-02940-00
MPN: 010-02940-00
UPC: 753759346836
Product Info for Garmin eTrex Touch GPS Handheld Navigator
As a dealer for Garmin, we're at the moment promoting Garmin eTrex Touch GPS Handheld Navigator at the best prices. We primarily have good quality Sports Equipment here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured we offer the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can look at our main Sports Equipment page. Should you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin looking now and look for the right Sports Equipment for yourself.![]()
Specifications for Garmin eTrex Touch GPS Handheld Navigator:
| Manufacturer: | Garmin |
| Color: | Black |
| Display Type: | LCD |
| Display Resolution: | 240x400 pixels |
| Memory: | 32 GB |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 130 - 650 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Dimensions: | 2.6x4.15x0.97 in |
| GPS Model: | QZSS, BeiDou, IRNSS, GLONASS, GALILEO, GPS |
| Weight: | 5.3 oz |
Features of Garmin eTrex Touch GPS Handheld Navigator
- TOUCHSCREEN: The slim, pocket-size handheld navigator features a bright 3-inch high-resolution color touchscreen so you can easily swipe and zoom to follow your route.
- RUGGED DESIGN: The eTrex Touch navigator is purpose-built with an IP67 water rating and impact-resistant (MIL-STD-810) design to withstand weather and rugged conditions.
- PRELOADED MAPS: View detailed TopoActive maps for roads and trails, and see terrain contours, topographic elevations, summits, parks, rivers, lakes and geographical points plus thousands of points of interest. Plus, get easy access to additional TopoActive mapping around the globe.
- OUTDOOR MAPS+: Purchase a subscription to Outdoor Maps+ for ongoing access to a wide variety of premium mapping content, including satellite imagery, campgrounds and more. Download and receive automatic updates via Wi-Fi technology.
- PLAN AND REVIEW YOUR TRIP: Connect with the Garmin Explore app to plan and review trip data on your smartphone or tablet and manage your waypoints, courses and activities.
- WEATHER: Get real-time forecast information so you are aware of the changing conditions. This feature requires an active internet or Wi-Fi connection, or use of the Garmin Explore app on your paired smartphone.
Package Contents:
- Garmin eTrex Touch GPS Handheld Navigator
- eTrex Touch GPS handheld navigator
- Charging/data cable
- Documentation