Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: GPO-RF-GPORT1800-HLRF1800
MPN: HLRF1800
UPC: 852885007540
Product Info for German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder
As a dealer for German Precision Optics, we're also at the moment offering German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder at low prices. We primarily have high quality Rangefinders here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we carry the right gear. If you want to find a wider assortment, you can search our main Rangefinders page. If you have any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. And so start browsing now and look for the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder:
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 400 ft at 1000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 1800 yds |
| Weight: | 5.2 oz |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2, Lithium Metal |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Diopter Adjustment Range: | 3 dpt |
| Optical Coating: | GPObright |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.33 seconds |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Prism System: | Roof |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder
- GPObright high-transmission lens coatings
- Both line-of-sight and/or True-range adjusted angle distance readings
- Hyper-scan feature that provides three readings per second
- Target-seeker technology that offers best or last laser hits, and an outside temperature reading in Fahrenheit or Celsius
- The display is an HCLD system that allows up to 25 percent more light into the optical system, making it usable in low-light situations.
Package Contents:
- German Precision Optics RangeTracker 1800 6x20mm Rangefinder
- Hard Case
- Hand Strap
- Carabiner Ring
- Cleaning Cloth