Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
Being a dealer for Hazard 4, we are at the moment promoting Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case at affordable prices. We mainly carry high quality Eyewear Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you would like find a larger collection, you can look at our primary Eyewear Accessories page. When you've got any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So begin looking now and find the right Eyewear Accessories for you.![]()
Specifications for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Weight: | 4.3 oz |
| Height: | 190 mm, 7.5 in |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Length: | 80 mm, 3.1 in |
| Width: | 2.4 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
- Tough shape & material protect your glasses
- Fuzzy interior keeps lenses from scratching
- Snap-hook for fast clipping to any bag
- Fits most eye-wear like: sun, shooting, work, etc.
Package Contents:
- Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case