Tap Tap to Zoom
Product Info for High Speed Gear Laser Sure Grip Slotted Padded Belt
Being a seller for High Speed Gear, we are at the moment promoting High Speed Gear Laser Sure Grip Slotted Padded Belt at affordable prices. We primarily have good quality here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be assured that we carry the right gear. If you wish to find a wider collection, you can consider our primary page. When you've got any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore begin looking now and look for the right for yourself.![]()
Specifications for High Speed Gear Laser Sure Grip Slotted Padded Belt:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Belt Width: | 4.25 in |
| Width: | 0.5 in |
| Belt Style: | Padded Belt |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Tactical |
| Gender: | Unisex |
| Fastener/Closure Type: | Requires Inner Belt Not Included |
| Activity/Occasion: | Duty |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate/Nylon Thread/HDPE Stiffner/Neoprene Padding |
| Adjustability: | No, Yes |
| Accessory Attachment System: | PALS |
| Condition: | New |
| Weight: | 0.79 - 1.25 lb |
| Application: | Tactical |
| Country of Origin: | USA |
Features of High Speed Gear Laser Sure Grip Slotted Padded Belt
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Laser Sure Grip Slotted Padded Belt