Tap Tap to Zoom
Product Info for High Speed Gear Slick Taco Handcuff Case
Being a seller for High Speed Gear, we are at the moment selling High Speed Gear Slick Taco Handcuff Case at discounted prices. We mainly carry good quality Handcuff Pouches here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive we carry the right gear. If you would like choose a wider collection, you can search our main Handcuff Pouches page. In case you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. And so begin looking now and look for the right Handcuff Pouches your needs.![]()
Specifications for High Speed Gear Slick Taco Handcuff Case:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Belt Width: | 2 in |
| Size: | Single |
| Single/Double Cuff: | Single Cuff |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Width: | 1.75 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Height: | 4.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Button Snap |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handcuff Type: | Multi |
| Country of Origin: | USA |
| Fabric/Material: | Kydex |
Features of High Speed Gear Slick Taco Handcuff Case
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Slick Taco Handcuff Case
- Universal Clips