Tap Tap to Zoom
Product Info for High Speed Gear Uniform Line Asp Handcuff Pouch
As a seller for High Speed Gear, we're currently offering High Speed Gear Uniform Line Asp Handcuff Pouch at the best prices. We only have good quality Handcuff Pouches here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to look for a wider assortment, you can consider our primary Handcuff Pouches page. If you've got any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. And so start browsing now and look for the right Handcuff Pouches for yourself.![]()
Specifications for High Speed Gear Uniform Line Asp Handcuff Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Internal Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Internal Width: | 3.25 in |
| Internal Height: | 2.75 in |
| Single/Double Cuff: | Single Cuff |
| Depth/Thickness: | 3.1 in |
| Width: | 3.5 in |
| Accessory Attachment System: | Clip |
| Height: | 3.4 in |
| Fastener/Closure Type: | Belt Mount |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handcuff Type: | ASP Hinged |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Kydex |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Clip |
Features of High Speed Gear Uniform Line Universal HSG Clips - ASP Handcuff Pouch
- Designed specifically for ASP Ultra, S&W Hinged, and S&W Chain handcuffs
- Sleek duty appearance
- Retention adjustable
- Flared top that lets the user more easily insert handcuffs into pouch
- Shipped with universal clips or PLM belt mount option
- Hole pattern allows for diverse mounts and cants with other Comp-Tac accessories
Package Contents:
- High Speed Gear Uniform Line Universal HSG Clips - ASP Handcuff Pouch