Tap Tap to Zoom
New Product
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Glock 17, Glock 19, Glock 34, SIG Sauer P226, SIG Sauer P320, Smith & Wesson M&P M2.0, Springfield Armory XD-M, Springfield Armory XD-S
Code: 6QE-FLW-HTLS34-P3X
MPN: P3X
UPC: 053722514751
Product Info for Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
As a seller for Hilight, our company is at the moment promoting Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light at affordable prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure we offer the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can search our main Police Weapon Lights page. Should you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore begin browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 17, Smith & Wesson M&P M2.0, SIG Sauer P320, Springfield Armory XD-S, Springfield Armory XD-M, SIG Sauer P226, Glock 34, Glock 19 |
| Diameter: | 19 mm |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Gun Make: | Smith & Wesson, Glock, SIG Sauer, Taurus |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.7 in |
Features of Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
- Extreme low-profile LED flashlight for sub-compact pistols. CREE XM-L2 LED with 500-lumen output powered by a built-in rechargeable battery.
- Steady-on and Strobe modes with a runtime of 75 minutes; Ambidextrous control tabs allow the user to instantly turn on or turn off the unit.
- Operation: press then releases switch to turn on or turn off the light, and press and hold for a second to execute Strobe. The light memorizes its state meaning it always goes back to the state when it was turned off. Press and hold the switch for a second to change it back to steady mode.
- Lightweight and ultra-compact and ideal for concealed-carry use.
- To install P3X, your pistol should have at least 26mm (1in) of Clear Space. Please refer to the pictures. Please measure your pistol size before purchase. It does not fit Hellcat or Shield.
Package Contents:
- Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
- Charge cord
- Mounting hardware
- Laser adjustment wrench
- Instruction manual