Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light
As a seller for Hilight, we're also at the moment promoting Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light at discount prices. We mainly carry high quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we stock the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can consider our primary Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light:
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Material: | Aluminum |
| Length: | 3 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 5.5 in |
| Mount: | Weaver |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Package Contents:
- Hilight Tactical Weaver Grip and 1000 Lumens Weapon Light
- 2x CR123a batteries
- Mounting hardware
- Laser adjustment wrench