Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- 18350, Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 28Y-FLW-SC1-P-ID
MPN: P.ID
UPC: 810047071747
Product Info for Holosun P.ID Cree LED Weapon Light
As a dealer for Holosun, we are currently selling Holosun P.ID Cree LED Weapon Light at discounted prices. We only have top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we offer the right gear. If you wish to choose a wider assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. In case you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Holosun P.ID Cree LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Holosun |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Battery Type: | 18350, Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 250 m |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 5.2 oz |
| Bezel Diameter: | 25 mm |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Holosun P.ID Cree LED Weapon Light