Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 4H-FH-410170-1
MPN: 410170-1
UPC: 082324048760
Product Info for Humminbird PIRANHAMAX 4 PT 410170-1
Being a seller for Humminbird, we're currently selling Humminbird PIRANHAMAX 4 PT 410170-1 at low prices. We mainly have top quality Fish Finders here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we carry the right gear. If you wish to choose a wider assortment, you can look at our main Fish Finders page. When you've got any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right Fish Finders for you.![]()
Specifications for Humminbird PIRANHAMAX 4 PT 410170-1:
| Display Size - Diagonal: | 4.3" |
| Display Pixel Matrix: | 480 H x 272 V |
| Display Type: | Color TFT |
| Display Colors Grayscale: | 256 Colors |
| Sonar Standard: | DualBeam |
| Standard Sonar Coverage: | 28? & 16? @ -10db |
| Standard Sonar Frequency: | 200/455 kHz |
| Target Separation: | 2.5" |
| Power Output RMS: | 300 Watts |
| Power Output Peak to Peak: | 2400 Watts |
| Depth Capability: | 600' |
| Temperature: | Built-In Transducer |
| Speed: | Not Supported |
| Backlight: | Yes |
| Mount A Type: | Portable Case |
| Mounting Options: | Portable |
| Transducer Standard: | XPT 9 28 T |
| Transducer Mounting: | Portable |
| Power Input: | 10.8-20 VDC |
| Power Draw: | 180mA |
Features of Humminbird PIRANHAMAX 4 PT 410170-1:
- Piranhamax 4 PT Portable Fishfinder
- MFG# 410170-1
- Dual Beam 200/455 KHz 300 Watt sonar
- 4.3in color LCD
- Includes carrying case
- portable transducer
- 7 amp-hour battery
- and charger.
- Included Accessories:
- Piranhamax 4 PT Portable Fishfinder and charger.
- Documentation
Package Contents:
- Humminbird PIRANHAMAX 4 PT 410170-1