Tap Tap to Zoom
Product Info for INFORCE WML Gen 3 450 Lumens Weapon Light
Being a seller for INFORCE, we're at the moment promoting INFORCE WML Gen 3 450 Lumens Weapon Light at low prices. We mainly have good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be assured we carry the right gear. If you would like look for a wider collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. And so begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for INFORCE WML Gen 3 450 Lumens Weapon Light:
| Manufacturer: | INFORCE |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 200 m |
| Diameter: | 1 in |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Weight: | 3.7 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fabric/Material: | Glass Reinforced Nylon |
Features of INFORCE WML Gen 3 450 Lumens Weapon Light:
- 1/4 turn of the head engages lockout mode for travel, transport & storage
- Safety lever minimizes accidental discharge
- Integrated clamp interfaces with MIL-STD-1913 rails
- No tools required for setup or takedown
- Non-slip switch controls constant, momentary, and strobe functions
Package Contents:
- INFORCE WML Gen 3 450 Lumens Weapon Light