Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A Lithium
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 8J-FLW-HWM8Z-IF71001
MPN: IF71001
UPC: 671192601872
Product Info for INFORCE Wild 2 Weapon Integrated 1000 Lumens Lighting Device
As a seller for INFORCE, we're at the moment offering INFORCE Wild 2 Weapon Integrated 1000 Lumens Lighting Device at discounted prices. We mainly offer top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we stock the right gear. If you wish to find a larger collection, you can consider our main Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for INFORCE Wild 2 Weapon Integrated 1000 Lumens Lighting Device:
| Manufacturer: | INFORCE |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 316 m |
| Diameter: | 1.1 in |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 4.7 oz |
| Bezel Diameter: | 1.1 in |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Type III Hard Anodized Mil-Spec |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fit: | 1913 or Glock Universal rails |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
Features of INFORCE Wild 2 Weapon Integrated 1000 Lumens Lighting Device:
- Activation by pressing on either the left or right aluminum paddle switches
- Specialized parabolic reflector to shape and throw 1000 lumens of white light
- Each set of 123A lithium batteries power through 90 minutes of runtime
- Made out of 6061-T6 aluminum with Type III MIL-SPEC hard anodize finish
- Dust-, sand-, dirt-, waterproof
- Any gun equipped with a 1913 (e.g., Sig Sauer P320) or Glock Universal (e.g., Gen 3 or Gen 4 Glock) rail is available for mounting
Package Contents:
- INFORCE Wild 2 Weapon Integrated 1000 Lumens Lighting Device
- 2 Lithium battaries 123A