Tap Tap to Zoom
Being a seller for Kenetrek, we're at the moment offering Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Men's at low prices. We mainly offer top quality here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure that we offer the right gear. If you wish to choose a wider selection, you can look at our main page. Should you have any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and find the right for you.![]()
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Hiker Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Hiking |
| Weight: | 3.7 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Nylon, Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Padding: | Yes |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Activity/Occasion: | Hiking |
| Insulation: | Not Insulated |