Tap Tap to Zoom
Being a dealer for Kenetrek, we're at the moment promoting Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's at the best prices. We only have good quality here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we offer the right gear. If you want to choose a wider collection, you can consider our main page. If you have any inquiries, we've got a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So start browsing now and find the right for you.![]()
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Orthopedic Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Outdoor |
| Weight: | 4.2 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.4 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Walking |