Tap Tap to Zoom
Product Info for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's
As a seller for Kenetrek, we are currently offering Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's at the best prices. We only offer high quality here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you want to look for a larger collection, you can look at our primary page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. And so start shopping now and find the right for you.![]()
Specifications for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 4.5 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Nylon, Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Top Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Insulation Weight: | 1000 |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Activity/Occasion: | Mountaineering |
| Insulation: | Thinsulate |
Features of Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- 1000 gram Thinsulate insulation keeps you comfortable even in below zero temperatures
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's