Tap Tap to Zoom
Being a seller for Kenetrek, we are at the moment selling Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's at low prices. We primarily have good quality here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to look for a wider assortment, you can consider our primary page. If you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin shopping now and look for the right your needs.![]()
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 3.9 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather, Nylon |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Top Grain Leather, Stiff Nylon |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Activity/Occasion: | Mountaineering |
| Insulation: | Not Insulated |