Tap Tap to Zoom
As a seller for Kenetrek, we are currently promoting Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Women's at affordable prices. We mainly have top quality here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be assured that we stock the right gear. If you would like look for a larger collection, you can search our main page. In case you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So start looking now and find the right for yourself.![]()
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 8 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 3 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 5mm Nylon |
| Insulation: | Not Insulated |
| Thickness: | 2.8 in |