Tap Tap to Zoom
Steiner Laser Devices Forward Mounted Laser / Light for RIPR Rail - Red Laser 65mW has been discontinued by Steiner and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
As a seller for Steiner, we're currently offering Steiner Laser Devices Forward Mounted Laser / Light for RIPR Rail - Red Laser 65mW at low prices. We primarily have top quality here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be assured that we carry the right gear. If you would like choose a wider selection, you can consider our main page. If you've got any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore start looking now and look for the right your needs.![]()
| Laser Type, <5mW: | Class IIIa |
| Laser Type, <65mW: | Class IIIb |
| Power Output (Hi / Lo),<5mW: | <5mW / <1mW |
| Power Output (Hi / Lo),<65mW: | <65mW / <5mW |
| Wavelength, <5mW: | 635nm |
| Wavelength, <65mW: | 642nm |
| Full Angle Beam Divergence, <5mW): | 0.3 mrad |
| Range/Visibility (Night/Day), <5mW: | 500m / 10m |
| Range/Visibility (Night/Day), <65mW: | 2000m / 30m |
| TEMPERATURE: | 0C to +45C |
| Battery: | Powered from RIPR Rail Battery Pack |
| Flashlight Lamp Type: | Light emitting diode |
| Flashlight Head Diameter: | 1.0 in / 2.5 cm |
| Material: | Anodized aircraft aluminum 6061T-6 |
| Weight: | 6.0 oz / 113.4 grams |
| Size: | L 4.2 in x W 3.25 in X H 1.5 in |
| Waterproof: | 20 meters |