Tap Tap to Zoom
Laser Genetics ND-3 SubZero Laser Designator w/ Scope Mount has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
As a dealer for Laser Genetics, we are currently selling Laser Genetics ND-3 SubZero Laser Designator w/ Scope Mount at low prices. We only carry high quality here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can look at our primary page. When you've got any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So begin looking now and look for the right for you.![]()
| Length: | 6.75in x 1.25in dia. (171.45mm x 31.75mm) |
| Construction: | Precision Machined High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube Size: | 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 3 miles |
| Power Supply: | One lithium CR123A battery (included) |
| Battery Life: | Up to 7 hours, Up to 3 hours at 0°F |
| Output Power: | 18 mW |
| Lens Diameter: | 26mm |
| Weight: | 5.37 oz |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |