Tap Tap to Zoom
Unfortunately Laser Genetics ND 3 x 50mm Sub-zero Laser Designator w/ Scope Mount is not listed by RadarGuns.
As a dealer for Laser Genetics, we're at the moment offering Laser Genetics ND 3 x 50mm Sub-zero Laser Designator w/ Scope Mount at discounted prices. We primarily carry good quality here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can look at our primary page. If you've got any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. Therefore start looking now and look for the right your needs.![]()
| Length: | 10in L x 2.35in D |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube Size: | 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Beam Range: | Up to 3 miles |
| Power Supply: | Two lithium CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 8 hours, Up to 4 hours at 0°F |
| Output Power: | 40 mW |
| Lens Diameter: | 50mm |
| Weight: | 13.68 oz. |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |