Tap Tap to Zoom
Unfortunately Laser Genetics ND-3X50 50mm Laser Designator is not listed by RadarGuns.
As a dealer for Laser Genetics, we're currently offering Laser Genetics ND-3X50 50mm Laser Designator at discounted prices. We primarily carry top quality here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you want to look for a wider selection, you can search our primary page. When you've got any inquiries, we've got a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So start looking now and find the right for you.![]()
| Dimensions: | 9.45in L x 2.35in D |
| Construction: | Precision Machined High Tech Aluminum |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube Size: | 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Beam Range: | Up to 3 miles |
| Power Supply: | Two lithium CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 7 hours |
| Output Power: | 40 mW |
| Lens Diameter: | 50mm |
| Weight: | 20.64 oz |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |