Tap Tap to Zoom
Laser Genetics ND1 Laser Designator w/ Fixed Beam & Fixed Mount has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Being a seller for Laser Genetics, we're also currently selling Laser Genetics ND1 Laser Designator w/ Fixed Beam & Fixed Mount at discount prices. We only offer top quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure we stock the right gear. If you wish to find a larger selection, you can consider our main page. If you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore begin looking now and look for the right for yourself.![]()
| Length: | 6.75" L x 1.25" H (156mm x 31.75mm) |
| Tube Size: | 1" (adapts to most mounting systems) |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Wavelength(Color): | 532nm (green) |
| Range: | 1 mile |
| Power: | Supply One lithium CR123A battery (included) |
| Battery Life: | Up to 8 hrs, Up to 3 hrs at 0° F |
| Output Power: | 18 mW |
| Lens Diameter: | 26 mm |
| Weight: | 5.34 oz |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |
| Product Warranty: | 1 Year Warranty |