Tap Tap to Zoom
Laser Genetics ND3X40 40mm Laser Designator / Illuminator w/ Scope Mount has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Being a dealer for Laser Genetics, our company is at the moment promoting Laser Genetics ND3X40 40mm Laser Designator / Illuminator w/ Scope Mount at discounted prices. We primarily carry top quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be sure we stock the right gear. If you want to look for a wider assortment, you can look at our main page. In case you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore start shopping now and look for the right for you.![]()
| Length: | 9.45in L x 2in Dia. |
| Construction: | Precision Machined High Tech Aluminum |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube Size: | 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Beam Range: | Up to 3 miles |
| Power Supply: | Two lithium CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 7 hours |
| Output Power: | 30 mW |
| Lens Diameter: | 40mm |
| Weight: | 20.64 oz. |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |