Tap Tap to Zoom
Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
As a seller for Laser Genetics, we are at the moment promoting Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight at low prices. We mainly carry top quality here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive we carry the right gear. If you wish to find a wider selection, you can search our main page. When you've got any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. And so start browsing now and look for the right your needs.![]()
| Length: | 9.75in x 2.25in Lens |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 5 miles |
| Power Supply: | Two (2) CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 8 hours |
| Output Power: | 20 mW |
| Lens Diameter: | 45mm |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Weight: | 1.2 lbs |