Tap Tap to Zoom
Laser Genetics ND5 Mini Laser Designator has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
As a dealer for Laser Genetics, we're also currently promoting Laser Genetics ND5 Mini Laser Designator at discount prices. We primarily carry high quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you would like look for a larger collection, you can look at our primary page. In case you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. And so start browsing now and look for the right your needs.![]()
| Length: | 6.75" L x 1.25" H (156mm x 31.75mm) |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 3 mile |
| Power Supply: | 1 lithium CR123A battery (included) |
| Battery Life: | Up to 10 hrs, Up to 4 hrs at 0° F |
| Output Power: | 18 mW |
| Lens Diameter: | 26 mm |
| Weight: | 5.34 oz |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |
| Product Warranty: | 1 Year Warranty |
'