Tap Tap to Zoom
Laser Genetics Subzero ND-3BOW Designator Series Green Laser Flashlight has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
As a seller for Laser Genetics, we are at the moment offering Laser Genetics Subzero ND-3BOW Designator Series Green Laser Flashlight at the best prices. We primarily offer top quality here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we offer the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can consider our primary page. If you've got any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So start looking now and look for the right for yourself.![]()
| Length: | 6.75in x 1.25in dia |
| Construction: | Precision Machined High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube Size: | 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 3 miles |
| Power Supply: | One lithium CR123A battery (included) |
| Battery Life: | Up to 7 hours, Up to 3 hours at 0°F |
| Output Power: | 18 mW |
| Lens Diameter: | 26mm |
| Weight: | 5.37 oz. |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |