Tap Tap to Zoom
Laser Genetics Subzero ND-3XL Green Laser Designator w/ 3 Mounts has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Being a dealer for Laser Genetics, we're also currently offering Laser Genetics Subzero ND-3XL Green Laser Designator w/ 3 Mounts at low prices. We only carry top quality here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can consider our primary page. If you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. Therefore begin looking now and look for the right for yourself.![]()
| Dimensions: | 8in x 1.25in |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Tube: | Size 1in (adapts to many mounting systems) |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 3 miles |
| Power Supply: | Two lithium CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 10 hours, Up to 4 hours at 0 Degrees F |
| Output Power: | 18 mW |
| Lens Diameter: | 26mm |
| Weight: | 5.37 oz. |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Water Resistant: | Yes |