Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 400 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Gun Make:
- Universal
- Beam Color:
- White
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 2.81 in
- Condition:
- New
Code: 2NZ-VG-NG4LGL-MNT-EL228GPQ-A
MPN: MNT-EL228GPQ-A
UPC: 4717385551350
Product Info for UTG Pro Quick Detach Grip Light, 400 Lumen
Being a dealer for UTG Pro, our company is currently selling UTG Pro Quick Detach Grip Light, 400 Lumen at the best prices. We mainly carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. And so start shopping now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for UTG Pro Quick Detach Grip Light, 400 Lumen:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.81 in |
| Weight: | 12 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 3 Hours |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Lens Material: | Plastic |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Fabric/Material: | Metal |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Leapers UTG New Gen Grip Light, LP-FLW-NG4LGL
- UTG's Unique, Original, and Enhanced Metal Tactical Grip Light - Best Design, Best Quality and Best Performance No Look-alike Can Copy
- Solid Aircraft Grade Aluminum Body, Hardcoat Anodized for Maximum Wear Resistance
- 400 Lumen Enhanced Power with UTG True Lumen Guarantee - Actual Output Measured with Supplied Batteries
- Preset Wide Angled Flood Focus Beam for Superior Short and Medium Range Performance
- Best in Class CREE LED and UTG's Unique Integrated Reflector & Bulb Design
- "Nightshift Ready" Extended 3 Hour Runtime Through Advanced Circuit Board Design Bolstered by Two Included Panasonic Lithium Batteries
- Integral Picatinny Mounting Deck with Patented Quick Detach Lever Lock for Secure Attachment or Rapid Removal
- Knurled Grip Surface for a Secure Hold in Any Weather Condition or Environment
- User Friendly Textured Rubber On/Off Push Button
Package Contents:
- Leapers UTG New Gen 400 Lumen Grip Light w/QD Mounting Base