Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 26.77 in
- Length:
- 68.58 in
- Height Range:
- 7.95 - 68.58 in, 202 - 1742 mm
- Max Weight Capacity:
- 25 kg, 55.12 lbs
Code: 63P-TR-242TG-SA-324CLX-MG-40X
MPN: SA-324CLX+MG-40X
UPC: 6940828312241
Product Info for Leofoto SA-324CLX Long/MG-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead
As a dealer for Leofoto, our company is at the moment promoting Leofoto SA-324CLX Long/MG-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead at low prices. We primarily carry top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we carry the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can look at our primary Tripods & Mounts page. If you've got any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. And so start shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Leofoto SA-324CLX Long/MG-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 26.77 in |
| Length: | 68.58 in |
| Height Range: | 7.95 - 68.58 in, 202 - 1742 mm |
| Weight: | 2.03 kg, 4.48 lb |
| Max Weight Capacity: | 55.12 lbs, 25 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-324CLX Long/MG-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-324CLX Long/MG-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead
- Leofoto Tripod Case