Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 29.25 in
- Length:
- 71.26 in
- Height Range:
- 10.55 - 71.26 in, 268 - 1810 mm
- Max Weight Capacity:
- 25 kg, 55.12 lbs
Code: 63P-TR-677E-SA-324CLX-MK-40X-GS-3
MPN: SA-324CLX+MK-40X+GS-3
UPC: 6940828312265
Product Info for Leofoto SA-324CLX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
As a seller for Leofoto, we are currently offering Leofoto SA-324CLX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set at the best prices. We only have good quality Tripods & Mounts here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured we offer the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can consider our primary Tripods & Mounts page. If you've got any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. And so begin shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Leofoto SA-324CLX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 29.25 in |
| Length: | 71.26 in |
| Height Range: | 268 - 1810 mm, 10.55 - 71.26 in |
| Weight: | 2.38 kg, 5.25 lb |
| Max Weight Capacity: | 55.12 lbs, 25 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-324CLX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-324CLX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set